• این متن شامل بیش از 5 خط می باشد.
  • نکات کنکوری برای دانشجویان.

کاهش ارزش تغذیه ای:

جوشاندن مستقیم شیر خام موجب کاهش شدید ارزش غذایی آن می شود. رسوب و پوسته سطحی تشکیل شده در ته ظرف، مقدار زیادی از مواد مغذّی شیر میباشد که از بین می روند به دلیل کاهش اسید آمینه لیزین موجود در پروتئین آن، به ارزش غذایی آن صدمه می‌زند.

در اثر جوشاندن مستقیم شیر، حدود 30% پروتئین و 14% کلسیم آن از دسترس خارج می شود و برخی اسیدهای آمینه موجود در پروتئین آن تخریب شده و تغییر شکل می دهد.

ترکیبات حساس شیر مثل ویتامین ها ، به تدریج نسبت به مدت زمان جوشیدن از بین می روند.

به طوری که ویتامین های گروه B که نقش اساسی و حیاتی برای بدن دارند به مقدار قابل توجهی از بین می روند. به طور مثال حدود 90 درصد ویتامین B1، 55 درصد ویتامین B2 ، 75 درصد ویتامین B3 و 50 درصد ویتامین B12 کاهش می یابد.

بار میکروبی:

از طرفی، سموم مترشحه از باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس که عامل بیماری ورم پستان دام هستند در مقابل حرارت بسیار مقاوم می باشند، به طوری که حتی حرارت جوش نیز قادر به بی اثر کردن سم آن نمی باشد. صرفاً استریلیزاسیون (یعنی حرارت های بیش از 117 درجه سانتی گراد) اثر سم ترشح شده را خنثی می نماید.

 وجود آنتی بیوتیک در شیر به علت درمان گاو بیمار برای سلامت مصرف کننده مضر است زیرا ممکن است ایجاد واکنشهای آلرژیک و انتقال مقاومت داروئی در انسان کند. درصورتیکه در کارخانه های لبنیات تستهای میکروبیولوژیک برای ردیابی آنتی بیوتیک در شیر وجود دارد.


بخش عمده ای از این شیرها بدلایل کیفی قابلیت دریافت در صنایع لبنی را ندارند مثل وجود آنتی بیوتیک ،اسیدیته بالا ، انواع و اقسام تقلبات .

 

در  فله فروشی آزمایشی صورت نمی گیرد براحتی بفروش میرسد که با جوشاندن خطر برطرف نمیگردد.

مینیمال های غذایی رو لطفا به دوستان ، آشنایان خودتون معرفی کنید.